Lista aktualności
DZIESIĘCIOLECIE REZERWATU BIOSFERY BORY TUCHOLSKIE
DZIESIĘCIOLECIE REZERWATU BIOSFERY BORY TUCHOLSKIE
Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie powstał w roku 2010, a dokładnie dziś przypada 10 rocznica jego utworzenia. Jest jedenastym i zarazem największym w Polsce tego typu rezerwatem. Jego powierzchnia wynosi 3195 km 2 na terenie województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Obejmuje swoim zasięgiem obszar całego Nadleśnictwa Tuchola.
Funkcje rezerwatu:
Ochrona – wkład w ochronę ekosystemów, krajobrazu, zmienności genetycznej i gatunkowej. W obrębie rezerwatu występuje szereg cennych siedlisk przyrodniczych. Na tym obszarze występuje wiele rzadkich, reliktowych i chronionych gatunków roślin i zwierząt.
Rozwój – dotyczy bezpośrednio mieszkańców obszaru, sprzyja rozwojowi gospodarczemu, kulturowemu i społecznemu. Społeczność lokalna często utrzymuje się z korzystania z ekosystemów leśnych, wodnych czy uprawy roli. W ostatnich czasach intensywnie rozwijającą się gałęzią gospodarki jest agroturystyka.
Wsparcie logistyczne – wspomaganie dla projektów związanych z ochroną przyrody i zrównoważonym rozwojem (edukacja ekologiczna, badania, monitoring, promowanie regionu) Badania naukowe i monitoring prowadzone są w oparciu o 10 stacji terenowych wyższych uczelni i instytutów, m.in. z Torunia, Bydgoszczy, Gdańska, Łodzi i Poznania. Działalność edukacyjna prowadzona jest przez pracownie dydaktyczne: parku narodowego, parków krajobrazowych, nadleśnictw; muzea przyrodnicze i etnograficzne, parki dendrologiczne oraz pracownie w szkołach regionu.
Strefy rezerwatu biosfery:
rdzenna o powierzchni 7880,72 ha obejmuje Park Narodowy Bory Tucholskie i 25 rezerwatów przyrody w tym w Nadleśnictwie tuchola Dolina Rzeki Brdy, Bagna nad Stążką, Źródła Stążki, Stanowią one najcenniejsze obiekty przyrodnicze całego regionu Borów Tucholskich.
buforowa o powierzchni 104 779,32 ha tworzą 4 parki krajobrazowe: Tucholski, Wdecki, Wdzydzki, Zaborski. Stanowią one bufor dla znajdujących się na ich terenie rezerwatów przyrody.
tranzytowa o powierzchni 206 864,57 ha tworzą tereny 22 gmin (13 z województwa kujawsko-pomorskiego i 9 z pomorskiego), które nie wchodzą w skład parku narodowego i parków krajobrazowych: Bukowiec, Cekcyn, Drzycim, Gostycyn, Jeżewo, Kęsowo, Lniano, Lubiewo, Osie, Śliwice, Świekatowo, Tuchola, Warlubie oraz Brusy, Chojnice, Czersk, Dziemiany, Karsin, Konarzyny, Kościerzyna, Lipusz, Stara Kiszewa. Pod względem ekonomicznym jest to obszar jednolity, zorientowany na gospodarkę leśną, przetwórstwo drewna i innych produktów leśnych oraz na rekreację i wypoczynek.