Asset Publisher Asset Publisher

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Zgodnie z przepisami ustawy o lasach Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej. Leśnicy w ramach tych działań:

  • doradzają prywatnym właścicielom, jak prowadzić gospodarkę leśną;
  • udostępniają sadzonki drzew i krzewów leśnych;
  • wykonują na koszt nadleśnictw zabiegi zwalczające i ochronne w lasach prywatnych, jeśli wystąpią tam organizmy szkodliwe, zagrażające trwałości lasu;
  • organizują wykonanie zadań gospodarczych w lesie (w tym sprzedaż drewna), na podstawie umowy z właścicielem lasu;
  • sporządzają wielkoobszarowe inwentaryzacje stanu lasów oraz prowadzą bank danych o lasach.

Nadleśnictwo Tuchola sprawuje nadzór nad lasami nie stanowiącymi własności Skarbu Państwa na łącznej powierzchni 2464 ha (w zasięgu i poza zasięgiem terytorialnym nadleśnictwa)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Kornik z kajaka

Kornik z kajaka

Podczas spływu kajakowego leśników rzeką Brdą zauważyliśmy gniazda przebarwjających się sosen. Nasze obawy niestety potwierdziły się- drzewa zaatakował kornik ostrozębny. Natychmiast wszyscy Leśniczowie przystąpili do kontroli swoich leśnictw.Dzięki pomocy operatora z dronem z Nadleśnictwa Bydgoszcz (Bardzo dziękujemy) mogliśmy z powietrza skontrolować najbardziej zagrożony teren -Rezerwat Doliny Rzeki Brdy. Również póżniejszy oblot samolotem i analiza wykonanych z niego zdjęć terenu Nadleśnictwa Tuchola pomogły przy identyfikacji ewentualnych gniazd zaatakowanych drzew. Niestety obawy się potwierdziły – znależliśmy pojedyncze miejsca z kornikiem ostrozębnym w Leśnictwach: Wymysłowo, Kiełpiński Most, Rudzki Most Na szczęście to małe gniazda, po kilka -kilkanaście sztuk drzew ,co daje nadzieję na szybkie ograniczenie rozwoju szkodnika. Trudnością jest usytuowanie miejsc zagrożonych na skarpach i bagnach Rezerwatu Doliny Rzeki Brdy a co za tym idzie konieczność pełnych konsultacji z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska oraz z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska co przedłuża procedury zwalczania.

   Podczas spływu kajakowego leśników rzeką Brdą  zauważyliśmy gniazda przebarwjających się sosen. Nasze obawy niestety potwierdziły się- drzewa zaatakował kornik ostrozębny.

Natychmiast wszyscy Leśniczowie przystąpili do kontroli swoich leśnictw.Dzięki pomocy operatora z dronem z Nadleśnictwa Bydgoszcz (Bardzo dziękujemy) mogliśmy z powietrza skontrolować najbardziej zagrożony teren -Rezerwat Doliny Rzeki Brdy.

Również póżniejszy oblot samolotem i analiza wykonanych  z niego zdjęć terenu Nadleśnictwa Tuchola pomogły przy identyfikacji ewentualnych gniazd zaatakowanych drzew.

Niestety obawy się potwierdziły – znależliśmy pojedyncze miejsca z kornikiem ostrozębnym  w Leśnictwach: Wymysłowo, Kiełpiński Most, Rudzki Most

Na szczęście to małe gniazda, po kilka -kilkanaście sztuk drzew ,co daje nadzieję na szybkie ograniczenie rozwoju szkodnika. Trudnością jest usytuowanie miejsc zagrożonych  na skarpach i bagnach Rezerwatu Doliny Rzeki Brdy a co za tym idzie konieczność pełnych konsultacji z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska oraz z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska co przedłuża procedury zwalczania.