Obiekty edukacyjne

Bardzo ważnym elementem ochrony przyrody i gospodarowania jej zasobami jest edukacja leśna, która ma na celu podwyższenie świadomości ekologicznej społeczeństwa.

Oferta edukacyjna

Las to wielka księga, z której wiele można się nauczyć. Dlatego proponujemy Państwu edukację leśną z wykorzystaniem istniejących w nadleśnictwie obiektów.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Kornik z kajaka

Kornik z kajaka

Podczas spływu kajakowego leśników rzeką Brdą zauważyliśmy gniazda przebarwjających się sosen. Nasze obawy niestety potwierdziły się- drzewa zaatakował kornik ostrozębny. Natychmiast wszyscy Leśniczowie przystąpili do kontroli swoich leśnictw.Dzięki pomocy operatora z dronem z Nadleśnictwa Bydgoszcz (Bardzo dziękujemy) mogliśmy z powietrza skontrolować najbardziej zagrożony teren -Rezerwat Doliny Rzeki Brdy. Również póżniejszy oblot samolotem i analiza wykonanych z niego zdjęć terenu Nadleśnictwa Tuchola pomogły przy identyfikacji ewentualnych gniazd zaatakowanych drzew. Niestety obawy się potwierdziły – znależliśmy pojedyncze miejsca z kornikiem ostrozębnym w Leśnictwach: Wymysłowo, Kiełpiński Most, Rudzki Most Na szczęście to małe gniazda, po kilka -kilkanaście sztuk drzew ,co daje nadzieję na szybkie ograniczenie rozwoju szkodnika. Trudnością jest usytuowanie miejsc zagrożonych na skarpach i bagnach Rezerwatu Doliny Rzeki Brdy a co za tym idzie konieczność pełnych konsultacji z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska oraz z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska co przedłuża procedury zwalczania.

   Podczas spływu kajakowego leśników rzeką Brdą  zauważyliśmy gniazda przebarwjających się sosen. Nasze obawy niestety potwierdziły się- drzewa zaatakował kornik ostrozębny.

Natychmiast wszyscy Leśniczowie przystąpili do kontroli swoich leśnictw.Dzięki pomocy operatora z dronem z Nadleśnictwa Bydgoszcz (Bardzo dziękujemy) mogliśmy z powietrza skontrolować najbardziej zagrożony teren -Rezerwat Doliny Rzeki Brdy.

Również póżniejszy oblot samolotem i analiza wykonanych  z niego zdjęć terenu Nadleśnictwa Tuchola pomogły przy identyfikacji ewentualnych gniazd zaatakowanych drzew.

Niestety obawy się potwierdziły – znależliśmy pojedyncze miejsca z kornikiem ostrozębnym  w Leśnictwach: Wymysłowo, Kiełpiński Most, Rudzki Most

Na szczęście to małe gniazda, po kilka -kilkanaście sztuk drzew ,co daje nadzieję na szybkie ograniczenie rozwoju szkodnika. Trudnością jest usytuowanie miejsc zagrożonych  na skarpach i bagnach Rezerwatu Doliny Rzeki Brdy a co za tym idzie konieczność pełnych konsultacji z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska oraz z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska co przedłuża procedury zwalczania.