Asset Publisher
Warsztaty mykologiczne
Warsztaty mykologiczne
Zbieranie grzybów odbyło się 6 października na terenach leśnych Nadleśnictwa Tuchola, Leśnictwa Świt.
W dniach 6 – 8 października 2014 r. odbyły się 21. warsztaty mykologiczne zorganizowane przez Tucholski Park Krajobrazowy, Nadleśnictwo Tuchola i Polskie Towarzystwo Mykologiczne. Zbieranie grzybów odbyło się 6 października na terenach leśnych Nadleśnictwa Tuchola, Leśnictwa Świt.
Grupę grzybiarzy stworzyli w bieżącym roku pracownicy parków krajobrazowych województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tucholi, nauczyciele z lokalnych szkół i pasjonaci grzybobrania. O godzinie 9.30 uczestnicy zbierania grzybów stawili się w siedzibie Tucholskiego Parku Krajobrazowego w Tucholi, gdzie czekała na nich prezentacja przygotowana przez mykologa dr Annę Kujawa z Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Przed wyruszeniem w teren wstępne szkolenie poprowadziły dr Anna Kujawa i dr Barbara Grzesiak z Polskiego Towarzystwa Mykologicznego. Zapoznały uczestników z zasadami prawidłowego zbierania grzybów i sposobem zbierania grzybów na wystawę. Po godzinnym przeszkoleniu wyjechaliśmy w teren, gdzie podzieliliśmy się na dwie grupy. Na początku byliśmy pełni obaw, tegoroczna aura nie sprzyjała grzybiarzom - nie było tak miłego oku wysypu grzybów. Ale profesjonalizm osób zbierających zaowocował - okazało się, że zebraliśmy ponad 120 gatunków grzybów.
Po dotarciu na Strzelnicę Myśliwską im. Jana Wendy w Plaskoszu grzybobranie zostało podsumowane - dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o zebranych owocnikach. Miłym akcentem pierwszego dnia warsztatów było wręczenie pucharu Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu dla Króla Grzybobrania oraz innych cennych nagród dla grzybiarzy, którzy zebrali najładniejsze okazy. Wręczający nagrody dyrektor Roman Dobrzyński podkreślił, że tegoroczne grzybobranie odbyło się w ramach obchodów 90-lecia Lasów Państwowych. Ufundowanie atrakcyjnych nagród było możliwe dzięki pomocy Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych. Niespodziankę sprawił również emerytowany długoletni pracownik Nadleśnictwa Tuchola Pan Czesław Fryda, który przygotował własnoręcznie trzy medale techniką pirografii.
Zebrane grzyby zostały zaprezentowane na wystawie na dziedzińcu Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Na zwiedzających czekała dr Anna Kujawa, która opowiadała o prezentowanych grzybach i odpowiadała na pytania. Wstęp na wystawę był bezpłatny, w ciągu dwóch dni wystawę odwiedziło ponad 800 osób. W tym samym czasie w siedzibie Tucholskiego Parku Krajobrazowego tajniki grzybów odkrywali uczniowie z tucholskich szkół pod okiem dr Barbary Grzesiak.
Chociaż impreza ma już 21 letnią tradycję, corocznie przyciąga mnóstwo osób zainteresowanych fascynującym światem grzybów. Bo tak naprawdę zbierając grzyby jadalne bazujemy tylko na kilku pospolitych gatunkach, a świat grzybów cechuje się wielką różnorodnością i wciąż odkrywa swoje nowe tajemnice. Warsztaty mykologiczne to dobry sposób, by tę wiedzę sobie przybliżyć. Już teraz zapraszamy serdecznie na imprezę przyszłoroczną.