Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Dzień dla Ziemi

Dzień dla Ziemi

Powinien być codziennie, a data 22. kwietnia, gdy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Matki  Ziemi ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 r., ma nam przypominać jak ważna jest troska o naszą planetę i zachowanie harmonii między naturą i człowiekiem. Musimy pamiętać, że nie jesteśmy jedynym gatunkiem na Ziemi, ale jedynym, który może zadbać o wszystkie pozostałe poprzez swój zrównoważony rozwój i gospodarowanie zasobami tak, by jak najbardziej ograniczyć negatywne skutki i zachować przyrodę w możliwie najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń.

Odpowiedzialność spoczywa nie tylko na naukowcach i przyrodnikach, którymi są także leśnicy, lecz na każdym człowieku, podczas wykonywania codziennych czynności. Każdego dnia możemy zrobić krok w stronę ochrony środowiska, zmieniając nawyki i ograniczając niepotrzebną konsumpcję dóbr.

Przy okazji tej pięknej daty zapraszamy Was do lasu, przyjdźcie oczyścić myśli, uspokoić skołatane nerwy i poczuć więź z naturą. Usiądźcie, zamknijcie oczy, poczujcie zapach ściółki i delikatne muskanie wiatru na policzkach. Przytulcie się do drzewa, poczujcie strukturę kory, posłuchajcie śpiewu ptaków. Jeśli chcecie odwdzięczyć się za te wszystkie cudowne wrażenia i naładowane akumulatory energii życiowej nie zostawiajcie śmieci w lesie, a te, które mijacie zbierzcie do zapakowanego z domu worka. Bądźcie delikatni, z uwagą przemierzajcie ścieżki, nie niszcząc roślin
i nie płosząc niepotrzebnie zwierząt, pokazujcie dzieciom przykłady dobrych zachowań. Działanie każdego człowieka ma wielkie znaczenie.