Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Kornik z kajaka

Kornik z kajaka

Podczas spływu kajakowego leśników rzeką Brdą zauważyliśmy gniazda przebarwjających się sosen. Nasze obawy niestety potwierdziły się- drzewa zaatakował kornik ostrozębny. Natychmiast wszyscy Leśniczowie przystąpili do kontroli swoich leśnictw.Dzięki pomocy operatora z dronem z Nadleśnictwa Bydgoszcz (Bardzo dziękujemy) mogliśmy z powietrza skontrolować najbardziej zagrożony teren -Rezerwat Doliny Rzeki Brdy. Również póżniejszy oblot samolotem i analiza wykonanych z niego zdjęć terenu Nadleśnictwa Tuchola pomogły przy identyfikacji ewentualnych gniazd zaatakowanych drzew. Niestety obawy się potwierdziły – znależliśmy pojedyncze miejsca z kornikiem ostrozębnym w Leśnictwach: Wymysłowo, Kiełpiński Most, Rudzki Most Na szczęście to małe gniazda, po kilka -kilkanaście sztuk drzew ,co daje nadzieję na szybkie ograniczenie rozwoju szkodnika. Trudnością jest usytuowanie miejsc zagrożonych na skarpach i bagnach Rezerwatu Doliny Rzeki Brdy a co za tym idzie konieczność pełnych konsultacji z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska oraz z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska co przedłuża procedury zwalczania.

   Podczas spływu kajakowego leśników rzeką Brdą  zauważyliśmy gniazda przebarwjających się sosen. Nasze obawy niestety potwierdziły się- drzewa zaatakował kornik ostrozębny.

Natychmiast wszyscy Leśniczowie przystąpili do kontroli swoich leśnictw.Dzięki pomocy operatora z dronem z Nadleśnictwa Bydgoszcz (Bardzo dziękujemy) mogliśmy z powietrza skontrolować najbardziej zagrożony teren -Rezerwat Doliny Rzeki Brdy.

Również póżniejszy oblot samolotem i analiza wykonanych  z niego zdjęć terenu Nadleśnictwa Tuchola pomogły przy identyfikacji ewentualnych gniazd zaatakowanych drzew.

Niestety obawy się potwierdziły – znależliśmy pojedyncze miejsca z kornikiem ostrozębnym  w Leśnictwach: Wymysłowo, Kiełpiński Most, Rudzki Most

Na szczęście to małe gniazda, po kilka -kilkanaście sztuk drzew ,co daje nadzieję na szybkie ograniczenie rozwoju szkodnika. Trudnością jest usytuowanie miejsc zagrożonych  na skarpach i bagnach Rezerwatu Doliny Rzeki Brdy a co za tym idzie konieczność pełnych konsultacji z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska oraz z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska co przedłuża procedury zwalczania.