Wydawca treści Wydawca treści

Leśny Kompleks Promocyjny "Bory Tucholskie"

Leśny Kompleks Promocyjny "Bory Tucholskie" jest jednym z pierwszych LKP powstałych w Polsce

Nadleśnictwo Tuchola jest jednym z nadleśnictw współtworzących Leśny Kompleks Promocyjny "Bory Tucholskie". Formalne powołanie LKP "Bory Tucholskie" nastąpiło w zarządzeniu nr 30 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 19 grudnia 1994 roku. Utworzenie Leśnych Kompleksów Promocyjnych (LKP) jest wyrazem nowego podejścia do zasad gospodarowania zasobami leśnymi. Podkreśla konieczność zachowania przyrodniczych wartości lasów przy jednoczesnym ich gospodarczym użytkowaniu. Ideą podstawową LKP jest odgrywanie wiodącej roli w zakresie proekologicznej gospodarki leśnej, aktywnych form ochrony przyrody, badań naukowych i edukacji przyrodniczo-leśnej społeczeństwa czy testowania działania rozwiązań poźniej wprowadzonych w całych Lasach Państwowych. Jednym z celów LKP jest promocja proekologicznej gospodarki leśnej, którą z powodzeniem prowadzimy na przygotowanych do tego celu obiektach.

Obszar LKP „Bory Tucholskie" charakteryzuje się naturalnymi (lub zbliżonymi do naturalnych) układami przyrodniczymi o wyjątkowych walorach. Do najciekawszych należą liczne malownicze jeziora wytopiskowe, urozmaicona rzeźba terenu, urokliwy odcinek Brdy, liczne strumienie i źródliska oraz duże bogactwo flory i fauny.


 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Kornik z kajaka

Kornik z kajaka

Podczas spływu kajakowego leśników rzeką Brdą zauważyliśmy gniazda przebarwjających się sosen. Nasze obawy niestety potwierdziły się- drzewa zaatakował kornik ostrozębny. Natychmiast wszyscy Leśniczowie przystąpili do kontroli swoich leśnictw.Dzięki pomocy operatora z dronem z Nadleśnictwa Bydgoszcz (Bardzo dziękujemy) mogliśmy z powietrza skontrolować najbardziej zagrożony teren -Rezerwat Doliny Rzeki Brdy. Również póżniejszy oblot samolotem i analiza wykonanych z niego zdjęć terenu Nadleśnictwa Tuchola pomogły przy identyfikacji ewentualnych gniazd zaatakowanych drzew. Niestety obawy się potwierdziły – znależliśmy pojedyncze miejsca z kornikiem ostrozębnym w Leśnictwach: Wymysłowo, Kiełpiński Most, Rudzki Most Na szczęście to małe gniazda, po kilka -kilkanaście sztuk drzew ,co daje nadzieję na szybkie ograniczenie rozwoju szkodnika. Trudnością jest usytuowanie miejsc zagrożonych na skarpach i bagnach Rezerwatu Doliny Rzeki Brdy a co za tym idzie konieczność pełnych konsultacji z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska oraz z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska co przedłuża procedury zwalczania.

   Podczas spływu kajakowego leśników rzeką Brdą  zauważyliśmy gniazda przebarwjających się sosen. Nasze obawy niestety potwierdziły się- drzewa zaatakował kornik ostrozębny.

Natychmiast wszyscy Leśniczowie przystąpili do kontroli swoich leśnictw.Dzięki pomocy operatora z dronem z Nadleśnictwa Bydgoszcz (Bardzo dziękujemy) mogliśmy z powietrza skontrolować najbardziej zagrożony teren -Rezerwat Doliny Rzeki Brdy.

Również póżniejszy oblot samolotem i analiza wykonanych  z niego zdjęć terenu Nadleśnictwa Tuchola pomogły przy identyfikacji ewentualnych gniazd zaatakowanych drzew.

Niestety obawy się potwierdziły – znależliśmy pojedyncze miejsca z kornikiem ostrozębnym  w Leśnictwach: Wymysłowo, Kiełpiński Most, Rudzki Most

Na szczęście to małe gniazda, po kilka -kilkanaście sztuk drzew ,co daje nadzieję na szybkie ograniczenie rozwoju szkodnika. Trudnością jest usytuowanie miejsc zagrożonych  na skarpach i bagnach Rezerwatu Doliny Rzeki Brdy a co za tym idzie konieczność pełnych konsultacji z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska oraz z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska co przedłuża procedury zwalczania.