Wydawca treści
Leśny Kompleks Promocyjny "Bory Tucholskie"
Leśny Kompleks Promocyjny "Bory Tucholskie" jest jednym z pierwszych LKP powstałych w Polsce
Nadleśnictwo Tuchola jest jednym z nadleśnictw współtworzących Leśny Kompleks Promocyjny "Bory Tucholskie". Formalne powołanie LKP "Bory Tucholskie" nastąpiło w zarządzeniu nr 30 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 19 grudnia 1994 roku. Utworzenie Leśnych Kompleksów Promocyjnych (LKP) jest wyrazem nowego podejścia do zasad gospodarowania zasobami leśnymi. Podkreśla konieczność zachowania przyrodniczych wartości lasów przy jednoczesnym ich gospodarczym użytkowaniu. Ideą podstawową LKP jest odgrywanie wiodącej roli w zakresie proekologicznej gospodarki leśnej, aktywnych form ochrony przyrody, badań naukowych i edukacji przyrodniczo-leśnej społeczeństwa czy testowania działania rozwiązań poźniej wprowadzonych w całych Lasach Państwowych. Jednym z celów LKP jest promocja proekologicznej gospodarki leśnej, którą z powodzeniem prowadzimy na przygotowanych do tego celu obiektach.
Obszar LKP „Bory Tucholskie" charakteryzuje się naturalnymi (lub zbliżonymi do naturalnych) układami przyrodniczymi o wyjątkowych walorach. Do najciekawszych należą liczne malownicze jeziora wytopiskowe, urozmaicona rzeźba terenu, urokliwy odcinek Brdy, liczne strumienie i źródliska oraz duże bogactwo flory i fauny.
Najnowsze aktualności
Obchody 60. Dni Borów Tucholskich
Obchody 60. Dni Borów Tucholskich
Setki osób przybyły do Tucholi żeby wziąć udział w obchodach 60. Dni Borów Tucholskich, które odbyły się 20 lipca 2019 r. w Tucholi
Pracownicy z Nadleśnictw należących do Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Bory Tucholskie” przygotowali stoisko Lasów Państwowych w Parku Zamkowym w Tucholi. Przewidziano wiele atrakcji takich jak: nabijanie numerków na drewno, gadżety oraz sadzonki, które można było zdobyć za odpowiedzi na pytania dotyczące tematyki leśnej. Również dla dzieci było zapewnionych wiele atrakcji: tatuaże wodne, malowanie na drewnie czy koło fortuny. Centrum Informacyjne Lasów Państwowych udostępniło broszury informacyjne oraz gadżety promujące hasło „Dobre z lasu”. W międzyczasie nasi leśnicy opowiadali o swojej codziennej pracy oraz odpowiadali na pytania zaciekawionych uczestników.
Również reprezentacja leśników z Nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu wzięła udział w VIII Historycznym Pochodzie Borowiaków. Wspólnie z sygnalistami myśliwskimi i myśliwymi maszerowaliśmy pod hasłem „Tradycji Myśliwskich i Gospodarki Leśnej w Borach Tucholskich”.