Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne

Bardzo ważnym elementem ochrony przyrody i gospodarowania jej zasobami jest edukacja leśna, która ma na celu podwyższenie świadomości ekologicznej społeczeństwa.

Ścieżka Przyrodniczo-Dydaktyczna „Jelenia Wyspa".
Prezentuje charakterystyczne zbiorowiska roślinne występujące na terenie Borów Tucholskich, a także podstawowe zagadnienia z zakresu ochrony przyrody i prowadzenia gospodarki leśnej. Wejście na ścieżkę znajduje się w miejscowości Gołąbek, biegnie ona wzdłuż urokliwej rzeki Stążki, brzegami dobrze zachowanych torfowisk, a także charakterystycznym dla Borów Tucholskich borem sosnowym. Długość trasy ok. 3,5 km, czas zwiedzania ok. 3 godz. Na ścieżce rozmieszczonych jest 10 przystanków. Na ścieżce znajduje się wieża widokowa usytuowana nad największym w Borach Tucholskich torfowiskiem niskim.  Ścieżkę można zwiedzać indywidualnie, a grupy zorganizowane oprowadza, po wcześniejszym umówieniu - leśnik.

 Park dendrologiczny „Nad Stążką".
Spełnia on funkcję powierzchni dydaktycznej. Malowniczo rozciągnięty nad rzeką Stążką bogaty w gatunki ponad 100-letni drzewostan stanowił dobrą bazę. Powierzchnia parku wynosi 2,67 ha i występuje na niej ponad 150 gatunków drzew i krzewów. Wytyczone alejki, ustawione płotki, tabliczki z nazwami gatunkowymi, przejście pomostem na terenie zabagnionym, a także licznie rozmieszczone ławki umożliwiają miłe spędzenie czasu. Nad stawem w parku przygotowano punkt widokowy wraz z tablicą poglądową na temat małej retencji. Spacer w parku dendrologicznym „Nad Stążką" może być wspaniałą lekcją botaniki.
 

„Letnia Klasa"
„Letnia Klasa" znajduje się Gołąbku, na terenie Parku Dendrologicznego „ Nad Stążką" – jest to pomieszczenie drewniane, w którym zainteresowane grupy mogą kontynuować zajęcia terenowe. Dzięki kombinacji zajęć terenowych i klasowych korzystające z edukacji osoby mogą łatwiej przyswoić i utrwalić zdobytą w terenie wiedzę.
„Letnia Klasa" jest wyposażona w stoły i ławki i może pomieścić max. do 24 osób (ilość optymalna 16 osób)
 

„Izba Leśna".
Pomieszczenie w którym zgromadzono i zaprezentowano stary sprzęt ręczny wykorzystywany do prac w lesie. Na potrzeby wystawiennicze przygotowano jedno z pomieszczeń w piwnicy nadleśnictwa. Stary kaflowy piec, stylowa podłoga i łukowe sklepienie pomieszczenia wprowadzają w nastrój dawnych czasów. Będąc w tym pomieszczeniu łatwo zauważyć jak szybkim krokiem wkrada się do naszych lasów technika. Niektórzy z leśników pracowali przecież jeszcze nie tak dawno tymi narzędziami, a teraz gro z nich to już tylko przeżytek i historia. Szczególnie wśród najmłodszych zwiedzających wzbudza ogromne zainteresowanie i zdumienie.

Sala edukacji ekologicznej
Salę edukacji przygotowaliśmy w oparciu o świetlicę Nadleśnictwa. J Znajduje się w niej wystawa gleb charakterystycznych dla Nadleśnictwa Tuchola wraz z opisami w formie oszklonych gablot z profilami glebowymii.